Milk Prices Getting ‘Whey’ Out Of Line

Dow Jones & Company's MarketWatch predicted that the national average price for a gallon of milk could reach $5 by September. Pressures brought about by transportation fuel, drought and operational issues have already driven the retail cost of milk over $3 per gallon. As a result, the dairy industry is being forced to increase rates for the production of whey used in supplements and other goods.

The Bigger Picture: Whey is a byproduct of cheese making. It takes 100 pounds of milk to make 10 pounds of full-fat cheese. The remaining fluid whey is 93% water, but retains over half the milk's non-fat solids. As a rule, every pound of cheese produced generates half a pound of whey solids. This solid whey must then be dried and processed for a variety of applications. Whey protein isolates are the purest and most expensive form, containing over 90% protein. Of course, if you've been fueling your workouts with high-quality supplements, you realize the true value of this exceptionally refined whey protein.
Leave a Comment
Comments
#1
Dan
Aug 02, 2007
The price of milk is getting redicilous and needs to be brought down
#2
...lost
Aug 03, 2007
any ideas for lowering the price?
#3
Pedro
Aug 09, 2007
Start buying cows to have as home pets :)
#4
Brian David
Aug 13, 2007
Milk is delicious
#5
Lady P
Aug 16, 2007
I wonder what a gallon of milk costs in Hawaii.
#6
Lee
Aug 17, 2007
Hawaii consumers pay about $6 per gallon (unless you shop at Costco). Milk takes 5 days to be shipped in and must be pateurized a second time before it can be sold. Local milk is getting harder to get as dairies close.